27
Sâm, Apr

Sursa Foto: Daniel Maximilian Milata

Sport

Corona Wolves Brașov a câștigat fără probleme jocul cu Steaua București ce a contat pentru campionatul național de hochei pe gheață. Partida s-a desfășurat pe patinoarul Olimpic din Brașov, dar gazde au fost bucureștenii, care în acest sezon vor juca meciurile de pe teren propriu, în orașul de sub Tâmpa. Trupa condusă de Martin Lacroix și Hunor Strenk a câștigat jocul cu scorul de 7-1 (1-1, 2-0, 4-0).

„Lupii” au început bine disputa cu Steaua și au deschis scorul prin Zabludovski, dar până la pauză formația bucureșteană a restabilit egalitatea prin Antal, astfel că la finalul primelor 20 de minute tabela arăta scorul de 1-1. În partea secundă, hocheiștii brașoveni s-au distanțat pe tabela de marcaj după reușitele semnate de Trancă și MacMillan. Ultima treime a fost la discreția lupilor care au mai punctat de patru ori prin Daniel Trancă de două ori, Denys Zabludovski și Gergo Biro și au stabilit astfel rezultatul final, 7-1.

Pentru hocheiștii brașoveni urmeză vineri, jocul de pe teren propriu cu Ujpesti, de la ora 18.30.