26
Vin, Apr

sursa foto: libertatea.ro

România învinge Spania, scor 19 - 17, în cel de-al treilea meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania. Spania a condus în primele minute ale întâlnirii, dar româncele au revenit spectaculos.

România a preluat conducerea, pentru prima dată în meci, în minutul 16, scor 7 – 6, după o lovitură de la 7 metri transformată impecabil de Cristina Neagu. A urmat o eliminare de două minute a Cristinei, care a cerut forțare în atac dar s-a dictat fault, eliminare peste care România a trecut fără gol primit. Până la finalul reprizei, Iulia Dumanska, portărița de origine ucraineană a României, aproape că a închis poarta și a primit un singur gol. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 9 la 7 în favoarea naționalei României.  Jucătoarele din Spania au început bine prima repriză și au preluat conducerea, scor 10 – 9. Eliza Buceschi a egalat la 10 apoi, din lovitură de pedeapsă, iar Dumanka s-a remarcat din nou, în condițiile în care România a ratat două atacuri. Apoi, scorul a devenit 12 – 12, iar Dumanska a închis poarta pe atacul spaniol. A urmat o eliminare în tabăra româncelor, iar Spania s-a distanțat la două lungimi, scor 14 – 12, iar apoi la trei, 15 – 12. Au fost cele mai dificile momente din meci ale româncelor, la care s-a adăugat și o eliminare a Crinei Pintei. Dumanska ne-a salvat însă, și a urmat o eliminare, pe un contraatac al româncelor și o lovitură de la 7 metri transformată de Buceschi, moment în care scorul a devenit 14 – 13 în favoarea Spaniei. În minutul 48, Cristina Neagu a adus egalarea la 14. Finalul meciului a fost unul extrem de tensionat. După 15 – 15 și 16 – 16, Spania a înscris pentru 17 – 16, iar România a egalat prin Ana – Maria Drăguț. Cu 90 de secunde înainte de final, România conducea cu 19 la 18. În ultimul minut al jocului, Eliza Buceschi a scos o lovitură de la 7 metri pe care tot ea a transformat-o. Partida s-a încheiat cu scorul de 19 la 17 în favoarea României.