27
Sâm, Apr

Sursa Foto: Daily Express

Sport

Simona Halep rămâne fără victorie în fața Mariei Sharapova. În primul tur la US Open, Sharapova a învins-o pentru a șaptea oară în carieră pe Simona Halep, scort 6-4, 4-6, 6-3. Maria Sharapova a arătat un joc estrem de solid, a dominat întâlnirea cu Halep și a ieșit învingătoare după două ore și 42 de minute de joc.

În primul set, Sharapova s-a distanțat la 3-1, dar Halep a revenit în joc și a reușit să restabilească egalitatea la 4. Finalul de set i-a aparținut rusoaicei care s-a impus cu 6-4. În setul secund, Simona a început foarte prost iar Sharapova s-a distanțat la 4-1 și a avut o minge de 5-1. Halep a revenit spectaculos și a câștigat cinci game-uri la rând reușind astfel să-și adjudece setul cu 6-4. În ultimul set, Sharapova a fost mai puternică, a dominat începutul de set, s-a distnțat pe tabelă și a încheiat meciul după două ore și 42 de minute cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3.

Simona, care anul trecut s-a oprit în sferturile de finală, va primi pentru participare 10 puncte și 50.000 de dolari.