19
Vin, Apr

sursa foto: sptfm.ro

UPDATE Ora 22.40

CS U Craiova o învinge pe Viitorul, scor 3-1, și trece, cel puțin pentru o zi, pe poziția secundă a clasamentului cu 39 de puncte. FCSB ocupă poziția a treia, cu 38 de puncte, dar are un meci mai puțin disputat.

UPDATE Ora 22.23

CRAIOVA - VIITORUL 3 - 1 (min. 77 - Craiova majorează diferența prin golul înscris de Bărbuț, după o pasă primită de la Bancu)

UPDATE Ora 22.08

CRAIOVA - VIITORUL 2 - 1 (min. 62 - Craiova preia conducerea prin golul înscris de Bancu).

UPDATE Ora 22.04

CRAIOVA - VIITORUL 1 - 1 (min.58 - Mitriță egalează din lovitură de la 11 m) Ţîru a primit, în minutul 57, al doilea "galben", a fost eliminat, iar Viitorul a rămas în 10.

UPDATE Ora 21.32

CRAIOVA - VIITORUL 0 - 1 (min.42 - Țucudean)

Formația Universitatea Craiova întâlnește sâmbătă, de la ora 20.45, pe stadionul „Ion Oblemenco“, pe FC Viitorul, confruntarea contând pentru etapa a 20-a din Liga I. Cele două formații s-au mai întâlnit până acum de nouă ori, de trei ori s-au impus alb-albaștrii, de patru ori au câştigat dobrogenii, iar alte două jocuri s-au încheiat la egalitate. Primul meci a avut loc pe 8 august 2014, pe fosta arenă „Ion Oblemenco“ și s-a încheiat 2-2. Oaspeții, antrenaţi de Bogdan Stelea, au deschis scorul prin Mitrea, apoi Curelea a marcat de două ori şi a întors rezultatul până la pauză. În partea secundă, cu 11 minute înainte de final, acelaşi Mitrea a executat perfect o lovitură liberă şi a stabilit rezultatul final. În retur, Mitriţă a înscris cel mai rapid gol al campionatului 2014-2015, în secunda 36, după care Rocha a adus egalarea în minutul 24, potrivit gds.ro.

În ediţia 2015-2016, cele două grupări s-au duelat doar în sezonul regulat, când de fiecare dată s-a impus trupa de la malul Mării Negre, 2-1 la Craiova (Florin Tănase, Aganovic / Vătăjelu) şi 4-0 la Ovidiu (Bănel Nicoliţă, Florin Tănase – dublă, Aganovic).

Întâiul succes din contul oltenilor în Liga I a avut loc pe 28 august 2016, U Craiova – Viitorul 2-1, marcatori Bancu, Măzarache, respectiv Casap.

Pe 7 mai 2017 a fost consemnat ultimul succes din contul dobrogenilor: U Craiova – Viitorul 0-1, gol Florinel Coman, rezultat prin care elevii lui Hagi au făcut un pas mare spre primul titlu din istoria clubului.

În această seară, Craiova, aflată, la această oră, la 10 puncte de lider, dacă învinge, va trece de FCSB și va ocupa poziția secundă în clasament.