24
Mie, Apr

În etapa a noua din Liga a doua, FC Brașov a câștigat cu scorul de 4-2 (2-0) jocul din deplasare cu ACS Berceni. Trupa condusă de Cornel Țălnar a început perfect jocul disputat la Buftea și după doar 12 minute conducea cu scorul de 2-0.

Paul Iacob a deschis scorul în minutul 9, după ce a reluat în poarta goală o centrare perfectă a lui Iulian Popa, iar Cătălin Stan a majorat diferența în minutul 12 cu un șut de la marginea careului de 16 metri. În debutul părții secunde galben-negrii au făcut 3-0. Manole a plecat pe contraatac, i-a pasat lui Goge, care rămas singur cu goalkeperul advers nu a ratat ținta. Trupa din Berceni a redus din handicap în minutul 79, când Grumăzescu a profitat de o neînțelegere a fundașilor stegari, a pătruns în careu și l-a executat pe Florin Iacob. Finalul de meci a fost nebun. În minutul 90+2, FC Brașov și-a mărit din nou avantajul prin golul înscris de Manole, iar la ultma fază a meciului gazdele au punctat prin Ferariu și au stabilit scorul final, 4-2 pentru stegari. În urma acestui rezultat, FC Brașov rămâne neînvinsă în acest sezon iar în runda următoare va primi vizita formației Chindia Târgoviște. Galben-negrii au acumlat 21 de puncte în clasament și ocupă prima poziție la egalitate cu Chindia Târgoviște, care are însă un meci mai puțin disputat.