16
Mar, Apr

Săptămână de vis pentru Sorana Cîrstea. Jucătoarea română de tenis s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Beijing din China după ce a trecut în două seturi, scor 6-1, 7-5 de fostul lider mondial, Karolina Pliskova din Cehia.

Cîrstea, în vârstă de 27 de ani, locul 44 WTA, a făcut un meci foarte bun și a închis partida cu Pliskova după o oară și 23 de minute.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 149.138 dolari și 215 puncte WTA. În sferturi, Cîrstea o va înfrunta pe letona Julia Ostapenko, favorita numărul 9 a competiției din China, care a profitat de abandonul chinezoaicei Shuai Peng.