28
Joi, Mar

Simona Halep a reușit să o învingă în premieră pe rusoaica Maria Șarapova, scor 6-2, 6-2, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Beijing.

Halep, numărul doi mondial și a doua favorită a întrecerii din China, a jucat un tenis aproape de perfecțiune și nu i-a dat nicio șansă Șarapovei. Jucătoarea română de tenis a oprit astfel șirul de șapte victorii consecutive ale rusoaicei în întâlnirile directe.

Românca a încheiat meciul după o oră și 12 minute de joc și și-a asigurat un cec de 150.000 de dolari și 215 puncte WTA.  În sferturile competiției de la Beijing, Halep o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre poloneza Agnieszka Radwanska și rusoaica Daria Kasatkina.

Din păcate, Monica Niculescu a fost eliminată din competiție de jucătoarea Shuai Peng din China, scor 3-6, 2-6.