28
Joi, Mar

Seară neagră pentru fotbalul românesc în Europa. Reprezentantele României în grupele Europa League au pierdut meciurile de debut.

Primii care au intrat pe teren au fost cei de la Astra. Pe Arena Națională din capitală, în fața a aproximativ 1000 de spectatori, trupa condusă de Marius Șumudică a fost învinsă de Austria Viena cu scorul de 2-3 (1-2). Oaspeții au deschis scorul prin Raphael Holzhauser în minutul 16 din penalty. Vedeta giurgiuvenilor, Denis Alibec a restabilit egalitatea în minutul 18, dar austriecii au intrat la odihnă în avantaj de un gol după reușita lui Kevin Friesenbichler din minutul 33. În partea secundă Austria Viena a punctat din nou prin Alexander Grunwald în minutul 58 și soarta celor trei puncte părea pecetluită. Cristi Săpunaru a redus din diferență în minutul 74, dar Astra nu a reușit și golul egalizator. S-a terminat 3-2 pentru austrieci, iar Astra a pornit cu stângul în Europa League. În celălalt meci al grupei E, Viktoria Plzen și AS Roma au remizat în Cehia, scor 1-1. Astra va juca în runda a doua a competiției, în deplasare, contra italienilor de la AS Roma.

Vicecampioana României, Steaua București a fost învinsă în Turcia de Osmanlispor cu scorul de 2-0 (0-0). Steaua a jucat de la egal la egal cu turcii în prima repriză, dar la final, Enache a fost eliminat pentru al doilea cumul de cartonașe galbene, astfel că trupa lui Reghecampf a fost nevoită să evolueze în zece în repriza secundă. Osmanlispor a deschis scorul în minutul 64 din penalty, iar Aminu Umar a închis tabela la 2-0 în minutul 74. În celălalt meci al grupei, Villareal a învins formația FC Zurich cu scorul de 2-1. În runda a doua, Steaua va juca pe propriul teren cu spaniolii de la Villareal.