19
Vin, Apr

FC Brașov a câștigat derby-ul cu UTA cu scorul de 3-2 (1-2). Meciul a avut un final de infract, stegarii egalând din penalty în minutul 90 și reușind să înscrie golul victoriei în minutele de prelungiri.

Meciul a început prost pentru galben-negrii. După o nesincronizare a fundașilor centrali, Curtuiuș a scăpat singur cu Iacob și l-a învins pe goalkeeperul stegar în minutul doi. După doar două minute, Sabrin Sburlea a restabilit egalitatea la capătul unei acțiuni de atac a celor de la FC Brașov. Cu doar câteva minute înainte de finalul primei reprize, UTA a dat lovitura. Curtuiuș a profitat de o eroare a lui Șerban, i-a pasat lui Petre și acesta l-a învins pe Iacob cu un șut de la 20 de metri. S-a intrat a odihnă cu oaspeții în avantaj de un gol. Tehnicianul galben-negrilor a forțat în partea secundă și l-a introdus în teren în minutul 46 pe vârful de atac Sergiu Istrati. Stegarii au dominat repriza secundă dar nu au reușit să concretizeze ocaziile pe care le-au avut. În minutul 90, Istrati a fost tras în careu de Manea, tușierul Mărginean a semnalat infracțiunea iar centralul întâlnirii a dictat lovitură de la 11 metri.  Ștefan Grigorie a transformat cu siguranță și se părea că brașovenii  vor salva în extremis un punct. Brașovenii au crezut în victorie până la capăt și în minutul 90+3, Săftescu a centrat perfect iar Istrati a reluat cu capul în poartă pentru trei puncte mari câștigate de FC Brașov. Galben-negrii au acumulat 14 puncte în clasament și ocupă momentat poziția a doua, la un punct în spatele liderului Chindia Târgoviște.