16
Mar, Apr

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului.

Simona Halep a trecut în două seturi, scor 7-6 (3), 6-2, de Victoria Azarenka din Belarus. Primul set a început bine pentru Azarenka. Jucătoare din Belarus a dominat și a avut 4-2, dar Halep a revenit și a îmins meciul în tie-break unde a dominat cu autoritate. În setul secund, Halep nu i-a dat nicio șansă jucătoarei din Belarus și s-a distanțat rapid la 5-0. Azarenka a reușit să-și facă serviciul, a făcut și un break, dar Simona a închis meciul după o oră și jumătate de joc.

În sferturile de finală, Simona Halep, favorita numărul doi a turneului de la All England Club, va evolua împotriva britanicei Johana Konta, favorita publicului și cap de serie numărul șase. Konta s-a calificat în sferturi după ce a trecut de Caroline Garcia din Franța cu scorul de 7-6 (3), 4-6, 6-4.