23
Mar, Apr

Echipa naţională de fotbal a Portugaliei a cucerit medaliile de bronz ale Cupei Confederațiilor, competiției ce se desfășoară în Rusia. Campionii Europei au învins cu scorul de 2-1 după prelungiri, reprezentativa Mexicului, în finala mică a Cupei Confederaţiilor.

Portugalia a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 16 prin Andre Silva. Mexicanii au profitat și au deschis scorul în minutul 54, când fundașul portughez Neto a trimis în proprie poartă. Pepe a egalat în extremis în minutul 90+1, iar golul victoriei portugheze a venit în minutul 105, când Adrien Silva a transformat o lovitură de la 11 metri. Ambele formații au treminat jocul cu doar zece jucători pe teren după ce portughezul Semedo şi mexicanul Jimenez au fost eliminaţi, în minutele 106, respectiv 112, pentru cumul de cartonaşe galbene.