29
Vin, Mar

Sursa Foto: Daniel Maximilian Milata

Corona Wolves Brașov a restabilit egalitatea în finala Campionatului Național de hochei pe gheață. „Lupii” au învins sub Tâmpa formația Sport Club Miercurea Ciuc cu scorul de 5-2 (1-1, 3-0, 1-1). În fața unui patinoar arhiplin, în care fanii trupei lui Lacroix au creeat o atmosferă extraordinară, McDonald și compania nu aveau decât varianta victoriei.

Meciul a început bine și McDonald l-a servit ideal pe Istvan Naghy care a marcat în poarta lui Ruczuj. După doar două minute, „lupii” le-au făcut un nou cadou ciucanilor, au pierdut pucul, iar pe contraatatc Tamas Biro a înscris pentru 1-1. Partida a fost în continuare echilibrată cu ocazii de ambele părți. Toke a fost într-o zi foarte bună și a reușit să închidă poarta. În repriza a doua Papp este eliminat pentru o barare cu crosa și brașovenii urmau să joace în cinci contra patru pentru următoarele cinci minute. „Lupii” au profitat din plin de această superioritate și Garrett Clarke a luat o acțiune pe cont propriu, a plecat cu pucul din propria treimea și l-a pus în vinclul porții ciucane. Asaltul brașovenilor a continuat și McDonald și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Până la finalul reprizei, Corona a dus scorul la 4-1 după ce Klempa a finalizat cu gol o acțiune la care au mai participat Ian McDonlad și Garrett Clarke . În ultimele 20 de minute jocul s-a mai calmat. Campbel a redus din handicap pentru formația ciucană, dar scorul final a fost stabilit cu câteva secunde înainte de finalul meciului de Ian McDonald care a înscris în poarta goală. S-a terminat 5-2 și Corona a egalat situția la general. Următoarele două meciuri ale finalei se vor disputa marți și miercuri la Miercurea Ciuc.