29
Vin, Mar

Sport

Corona Wolves Brașov a pornit cu stângul în finala campionatului național de hochei pe gheață. Elevii antrenorului Martin Lacroix au pierdut primul joc al finalei, disputat pe patinoarul olimpic din Brașov, cu scorul de 1-3 (1-1, 0-1, 0-1) în fața rivalilor de la Sport Club Miercurea Ciuc.

Meciul a început prost pentru „lupi” care au primit gol după 12 minute, atunci când Valchar a profitat de o greșeală la schimbare a jucătorilor brașoveni și l-a învins pe Toke. Brașovenii au răspuns imediat și după două minute Klempa a restabilit egalitatea din pasa lui Gliga. Repriza a doua a fost echilibrată, iar „lupii” au lovit de două ori bara la devierea lui Molnar și reluarea spectaculoasă a lui McDonald, dar cei care au găsit drumul spre gol au fost oaspeții.  Ciucanii au înscris cu două minute înainte de finalul reprizei, când Farkas a profitat de o greșeală a lui Clarke și l-a învins pe goalkeeper-ul Coronei. În ultima repriză, brașovenii au căutat golul egalizator dar s-au lovit de un portar în zi de grație, Onodi închizând poarta. Greșelile copilărești ale defensivei brașovene au continuat și Kana a înscris în poarta goală stabilind scorul final, 3-1 pentru Sport Club Miercurea Ciuc. Ciucanii conduc cu 1-0 la general iar seria continuă mâine seară cu meciul al doilea, tot la Brașov.  Singurii care au fost la înălțime în această seară au fost fanii „lupilor” care au umplut patinoarul până la refuz.