20
Sâm, Apr

Corona Wolves Brașov a împins disputa din sferturile de finală ale Ligii Mol în meciul decisiv. „Lupii” au câștigat cu scorul de 3-1 (1-1, 1-0, 1-0) meciul șase din confruntarea cu formația maghiară Debrecen.

În fața unui patinoar plin, formația condusă de Martin Lacroix, a deschis scorul prin Bryan McGregor, dar maghiarii au egalat rapid profitând de o superioritate numerică, astfel că la prima pauză tabela arăta egalitate perfectă scor 1-1. Patrik Polc a închis poarta „lupilor”, a avut intervenții extraordinare și hocheiștii brașoveni au avut astfel liniștea de a ataca. În partea secundă McDonald a punctat în superioritate pentru 2-1, iar Zabludovsky a stabilit scorul final cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar când a trimis pucul în poarta goală. S-a terminat 3-1 pentru Corona care a egalat situația la general în confruntarea cu Debrecen, scorul fiind acum 3-3. Meciul decisiv pentru calificarea în semifinalele competiției va avea loc duminică seara în Ungaria.