20
Sâm, Apr

Fosta jucătoare a echipei de baschet feminin Olimpia CSU Brașov, Ana Ferariu, face furori în SUA. Baschetbalista de sub Tâmpa a marcat 18 puncte în cele 13 minute pe care le-a jucat în meciul câștigat de echipa sa, Drexel Dragons în fața formației Saint Joseph's Hawks, scor 60-49. În urma acestei performanțe, Ana Ferariu a fost desemnată Rookie of the Week în NCAA.

După ce a impresionat în România și a jucat în toate echipele naționale ale României, Ana Ferariu a ales să-și continue cariera în Statele Unite ale Americii. Brașoveanca a avut mai multe oferte dar a ales să joace pentru colegiul Drexel Dragons din Philadelphia, echipă pentru care a evoluat în trecut și Gabriela Mărginean, una dintre cele mai bune jucătoare de baschet din România. Brașoveanca nu a avut probleme prea mari de acomodare și săptămâna trecută a reușit o performanță de excepție. Ana a contribuit decisiv la victoria echipei sale cu scorul de 60-49 în fața formației Saint Joseph’s Hawks. Ferariu a fost aproape perfectă, a marcat cinci din cele șase aruncări, dintre care una de trei puncte și a transformat șapte lovituri libere, astfel că a încheiat meciul cu 18 puncte în cele doar 13 minute jucate. Perfomanța ei nu a fost trecută cu vederea și Ana Ferariu a fost desemnată Rookie of the Week. Pe lângă cele 18 puncte reușite, Ana a încheiat meciul și cu patru recuperări și o intercepție.