28
Joi, Mar

Sursa Foto: stiriactuale.ro

Sport

Naționala feminină de handbal a României a terminat pe poziția a cincea în grupa A la Jocurile Olimpice de la Rio și a ratat calificarea în sferturile de finală. Tricolorele au pierdut ultimul joc din grupă în fața Norvegiei cu scorul de 28-27 (14-13). Neagu și compania aveau nevoie de un egal pentru a trece de grupe la Jocurile Olimpice.

România a făcut un meci destul de bun, dar Norvegia, campioana europeană, mondială și olimpică en titre, a fost echipa care a evoluat fără presiune și s-a impus în final la limită. Pentru România au marcat Cristina Neagu 11 goluri, Melinda Geiger 4, Laura Chiper și Florina Chintoan câte 3, Oana Manea și Eliza Buceschi câte 2, Camelia Hotea și Valentina Ardean Elisei câte un gol fiecare. La finalul meciului cu Norvegia, Thomas Ryde, selecționerul României era extrem de dezamăgit. „Sunt dezamăgit, asta este viaţa în sport. Am plătit pentru înfrângerea cu Angola. Am fost foarte foarte aproape, câteva amănunte au înclinat victoria către Norvegia. A fost un meci bun, cu efort din partea ambelor echipe. Ne trebuie mai multă viteză în joc, ne trebuie o apărare mai bună, să ajutăm portarul. Nu vreau să mă gândesc acum la eliminare, vreau să mă gândesc la jucătoare. Trebuie să avem grijă de ele, viaţa va continua pentru ele”, a spus Ryde.

România a ratat calificarea în principal datorită debutului de coșmar de la Jocurile Olimpice când a pierdut meciurile cu Angola și Brazilia. În sferturi se vor juca partidele: Rusia — Angola, Brazilia — Olanda, Norvegia — Suedia și Spania — Franța.