19
Vin, Apr

Echipa de futsal Celta Brașov a câștigat fără drept de apel derby-ul ligii a doua cu Ceahlăul Piatra Neamț.  Trupa condusă de Paul Isac s-a impus în fața propriilor suporteri cu scorul de 7-2 (5-1). Celta Brașov face legea în liga a doua de futsal. Echipa brașoveană, aflată la al doilea sezon din istoria sa, merge ceas în campionat și se gândește la promovarea pe prima scenă a futsaluui românesc.

În weekend , trupa pregătită de Paul Isac a întâlnit formația Ceahlăul Piatra Neamț, în derby-ul rundei. Brașovenii au început perfect jocul și după opt minute aveau 3-0 pe tabelă. Până la pauză, Burciu și compania au mai punctat de două ori și au primit un singur gol, astfel că la odihnă s-a intrat la scorul de 5-1 pentru brașoveni. În partea secundă Celta a conservat rezultatul și la final s-a impus cu 7-2. Pentru echipa de sub Tâmpa au marcat Paul Isac patru goluri, manuel Crețulescu 2 și Sabin Dîrstaru un gol. În urma acestui rezultat, Celta Brașov s-a instalat pe prima poziție a clasamentului ligii a doua cu 12 puncte acumulate în primele cinci runde ale campionatului. Brașovenii sunt la egalitate de puncte cu Ceahlăul, dar au un golaveraj mai bun. În runda a șasea a campionatului, Burciu și compania vor juca împotriva celor de la Luceafărul Buzău.