28
Joi, Mar

Corona Wolves Brașov a obținut o nouă victorie împotriva rivalei Sport Club Miercurea Ciuc. După ce vineri s-au impus pe gheața proprie cu scorul de 4-2, duminică, McDonald și compania au învins la Ciuc cu scorul de 3-0 (0-0,0-0, 3-0).

Meciul a fost unul extrem de echilibrat, iar în primele două reprize pucul a refuzat să intre în poartă. Hocheiștii brașoveni au deblocat tabela după doar 54 de secunde scurse din ultima treime. Tomas Klempa a finalizat o acțiune la care au mai participat Ian McDonald și Richard Filip. Fudașul slovac al celor de la Corona Wolves Brașov, Richard Filip, jucător care traversează o perioadă foarte bună, a mărit avantajul lupilor în minutul trei al ultimei reprize. Filip a înscris fiind ajutat de McDonald și Istvan Naghy. Arpad Mihaly a stabilit scorul final al partidei în ultima secundă de joc. Căpitanul galben-albaștrilor a marcat în poarta goală după o pasă venită de la Trancă. S-a încheiat 3-0 pentru Corona Wolves Brașov care a acumulat alte șase puncte importante, trei în campionatul intern și trei în Liga Mol. Trupa brașoveană este pe prima poziție a ierarhiei naționale cu 35 de puncte din 13 jocuri. În Liga Mol, McDonald și compania ocupă poziția a doua cu 32 de puncte din 17 jocuri. „Lupii” vor juca următorul meci, joi, la Brașov, de la ora 18.30, contra formației Fehervar Titanok.